EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Sektörel

Tasarım Sırasında Verilen Hizmetler - Tasarım İncelemesi ve Denetimi

Tasarım incelemesi, bir işletmedeki tesislerin, hizmetlerin ve ekipmanların tasarımını spesifikasyonlara göre gözden geçirmek için kullanılan sistematik bir çalışmadır. Tasarım incelemesi, esasen bir projenin başında yapılması gereken bir iştir. Bu şekilde olası değişiklikler, proje bütçesine ve zaman çizelgesine zarar vermeden önce ön plana çıkarılabilir.

Tasarım Sırasında Verilen Hizmetler - Tasarım İncelemesi ve Denetimi

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu’na göre (ASTM), bir tasarım, ürün ve süreç gereksinimlerini karşılamalıdır. Tasarım, üretim sistemlerinin kritik yönlerini uygun bir biçimde ele almalıdır. Ürün kalitesi ve güvenliğine ilişkin riskleri içermelidir. Nihayet kabul edilemez riskler, tasarımda hafifletilmiş olmalıdır.

Tasarım gözden geçirme sürecinde, teslim edilebilirlerin değerlendirilmesi, müşterilerin önerilen tasarımı önceden doğrulaması ve varsa problem görülen noktaları belirlemesi gerekmektedir. Tasarım incelemesi, kullanıcı gereksinimlerinin ve özelliklerinin, istenen sonucu elde etmek için yeterli olup olmadığını da ortaya koymaktadır. Keza tasarım incelemeleri, aynı esnada bulunan tutarsızlıklar için düzeltici faaliyetler de içermelidir.

Tasarım inceleme çalışmasına başlamadan önce, ürün teknik özelliklerinin ve kullanıcı gereksinimlerinin açıkça tanımlanması gerekmektedir.

Tasarım inceleme çalışmaları sonunda üç potansiyel sonuç ortaya çıkar:

  • Tasarım son kullanıcı ihtiyaçlarını tam olarak karşılar ve kabul edilir.
  • Tasarım kullanıcının gerekli gördüğü bir kısım ihtiyaçları karşılar ve bir revizyon gerekir.
  • Tasarım kullanıcı gereksinimini tam olarak karşılamaz ve bu durumda ya tasarım yeniden yapılır, ya kullanıcı gereksinimlerini karşılayan farklı bir firma tasarımına yönelinir, ya da kullanıcı gereksinimleri ortadan kaldırılır.

Kuruluşumuz tasarım esnasında verilen hizmetler kapsamında tasarım incelemesi ve denetimi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve katitisiz bir biçimde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Tasarım esnasında verilen hizmetler kapsamında verilen tasarım incelemesi ve denetimi hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka proje yaşam döngüsü hizmetleri de vermektedir.

Tasarım Sırasında Verilen Hizmetler - Tasarım İncelemesi ve Denetimi