EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Sektörel

Boru Hattı Bütünlüğü Hizmetleri

Petrol ve doğalgaz boru hatları, devreye alındığı andan itibaren bozulmaya başlar. Hangi katodik koruma sistemi veya kaplama sisteminin kullanıldığına veya boru hattında hangi malzemenin kullanıldığına bağlı olmaksızın, korozyon her daim meydana gelebilir ve boru hattı bütünlüğünü tehlikeye sokabilir. Korozyonun gerçek büyüme oranını belirlemek ve korozyonu yönetmek için doğru hata tespiti, boyutlandırma ve sınıflandırma yapılması gerekmektedir. Bu konuda gelişmiş laboratuvarlar tarafından, çeşitli manyetik ve ultrasonik muayene teknolojileri kullanılmaktadır. Seçilecek teknoloji, işletmenin kararları, hedefleri ve altında yatan tehditler ile uyumlu olmak zorundadır.

boru-hatti-butunlugu-hizmetleri

Bunun dışında boru hatlarrında ortaya çıkacak çatlaklar da doğru yönetilmek zorundadır. Bu konuda da gelişmiş laboratuvarlar tarafından, çatlak ve çatlak benzeri oluşumların güvenilir şekilde tespiti, yeri ve boyutlandırılması konusunda hizmet verilmektedir. Bir çatlak gözle görülebilir olmasa bile, umulmadık sonuçlara neden olacak kadar boru hattını zayıflatabilir.

Boru hatlarında karşılaşılan başlıca çatlak türleri, stres korozyon çatlakları, yorulma çatlakları, hidrojen kaynaklı çatlaklar ve sülfür korozyon çatlaklarıdır. Borunun taban malzemesinde ve kaynaklarda çatlaklar oluşabilir. Çatlaklar ayrıca standart dışı eksenel ve çevresel kaynaklarda da ortaya çıkabilir ya da ezik, oyuk ve korozyon gibi diğer kusurlarla bir arada ortaya çıkabilir.

Bu arada yetkili kuruluşlar tarafından boru hattı geometrisi ve haritalama hizmetleri de verilmektedir. Boru hattını aynı esnada haritalamak ve incelemek, boru hattı bütünlüğüne yönelik olası tehditler hakkında önemli bilgiler elde etmeye ve anlamaya destek olmaktadır.

Bir haritalama araştırması, boru bağlantılarının lokasyonlarını tespit etmek adına uygulanan bir yöntemdir. Haritalama araştırması, geleneksel yer üstü haritalama çalışmalarının pratik olmadığı ve erişilemeyen uzak bölgelerde de yapılabilir. Ayrıca bu çalışma ile, dağlık alanlardaki toprak kaymalarından boru hattı hareket alanları, sel bölgelerinde hızlı su akımları ve sismik olarak aktif alanlardaki deprem ve sarsıntılar belirlenmektedir.

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile petrol ve doğalgaz ölçüm, test ve analiz hizmetleri kapsamında başlıca şu boru hattı bütünlüğü hizmetlerini vermektedir:

  • Tahribatsız muayene hizmetleri
  • Kaynakçı vasıflandırma hizmetleri

Kuruluşumuz, işletmelerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yukarıda sayılanlar dışında da petrol ve doğalgaz ölçüm, test ve analiz hizmetleri vermektedir. Bütün bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve dünyanın her yerinde kabul gören yöntemlere uyulmaktadır.