EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Sektörel

Keşif Yönetimi Cevher Hizmetleri

Yeraltı madenlerinin araştırılması, yerlerinin ve türlerinin tespit edilmesi ve bunların çıkarılması ve işletilmesine yönelik yöntemlerin bütünü madencilik olarak tanımlanmaktadır. Madencilik faaliyetlerinin temel amacı, sanayinin gereksinim duyduğu doğal hammaddeyi sağlamaktır. Maden arama ve keşif çalışmaları ise madenciliğin ilk ve en önemli adımıdır. Bu çalışmaların temelini jeofizik bilimi oluşturmaktadır.

Keşif Yönetimi Cevher Hizmetleri

Yerbilimleri faaliyet alanında jeofizik mühendisliğinin, yerel veya bölgesel maden aramacılık çalışmalarında çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Jeofizik yöntemlerin maden araştırmacılığında ilk uygulamaları 1640’lı yıllarda olmuştur. Özellikle manyetik pusula buunduktan sonra, demir cevheri aramaları hız kazanmıştır.

Bütün ünyada olduğu gibi ülkemizde de jeofizik araştırmalar, yeraltı kaynaklarının aranmasında ve yatakların keşfedilmesinde, zamanla önem kazanmıştır. Maden arama çalışmalarında geçmişte tek bir jeofizik yönteme uyulurken, günümüzde çok farklı jeofizik yöntemleri bir arada kullanılmaktadır. Farklı fiziksel parametrelere duyarlı farklı jeofizik yöntemler bir arada kullanıldığı için, işletmelerin çalışmalarında başarı oranı yükselmiştir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından günümüzde işetmelere çok sayıda hizmet sunulmakta ve teknik danışmanlık hizmetleri sağlanmaktadır. Keşif yönetimi ve jeolojik teknik destek hizmetleri kapsamında işletmelere, topografik testler, jeolojik haritalandırma, sondaj noktası konumunun belirlenmesi, sondaj noktası ve kanaldan numune alınması ve izlenmesi, jeokimya ve metalürji çalışmalarının yapılması ve çevre koşullarının takip edilmesi gibi hizmetler verilmektedir.

Bunun yanı sıra şantiye bazlı cevher test ve belgelendirme çalışmaları, cevher ve çip kaydı ve fotoğraflama, hiperspektral görüntüleme, kayaç kalitesi ve özel yerçekim verisi ve manyetik ve radyasyon gibi başka fiziksel özellikleri kaydetme hizmetleri de verilmektedir.

Kuruluşumuz araştırma hizmetleri kapsamında keşif yönetimi cevher hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve katitisiz bir biçimde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Araştırma hizmetleri kapsamında verilen keşif yönetimi cevher hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece biridir. Bunun dışında başka birçok araştırma hizmetleri de verilmektedir.