EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Sektörel

Enerji Dağıtım Hizmetleri

Enerji çeşitlerine göre dağıtım şekilleri de birbirinden farklı olmaktadır. Örneğin petrol ve petrol ürünlerinin dağıtımında boru hatları, deniz tankerleri ve karayolu tankerleri kullanılmaktadır. Buna karşılık elektrik enerjisinin santrallerden şehirlere, konutlara ve işyerlerine dağıtımında elektrik tesisleri, iletim şebekeleri ve dağıtım şebekeleri kullanılmaktadır. Gerilim değerlerine göre bu şebekeler, alçak gerilim şebekeleri (1000 volta kadar), orta gerilim şebekeleri (1kv ile 35 kv arası), yüksek gerilim şebekeleri (35 kv ile 154 kv arası) ve çok yüksek gerilim şebekeleri (154 kv’dan yüksek) olarak farklılaşmaktadır.

enerji-dagitim-hizmetleri

Alçak gerilim şebekeleri, dağıtım trafolarından konut ve işyerlerine kadar uzanan elektrik hatlarından oluşmaktadır. Bu hatların yalıtımı ve korunması kolaydır. Orta gerilim şebekeleri, alçak ve yüksek gerilim şebekelerini birbirine bağlamak için kurulur. Sanayi bölgelerine ve küçük yerleşim bölgelerine elektrik enerjisi bu şekilde taşınır. Yüksek gerilim şebekeleri, elektrik enerjisi üretilen santrallerden büyük yerleşim bölgelerine elektrik taşımak için kurulur. Bu gerilimde dağıtım yapılmaz, sadece enerji iletimi yapılır. Nihayet çok yüksek gerilim şebekeleri, santraller arasında veya şehirler arasında bağlantı için kurulur.

Petrol ve doğal gaz boru hatlarının kurulması ve işletilmesi de kendine göre riskler taşımaktadır. Bu hatların güvenliği için ihlal tespit sistemi, dağıtık fiber optik algılayıcı sistem, sızıntı tespit sistemi, basınç, akış, sıcaklık değişimlerini algılayıcı sistemler, havadan gözetleme ve keşif sistemleri, mobil gözetleme ve keşif sistemleri ve kablosuz sismik algılayıcı sistem gibi hat güvenlik sistemleri kulanılmaktadır. Diğer taraftan bugünün hızla gelişen tehdit durumlarına göre yüksek teknolojik ürünler ve sistemler tasarlanmaktadır.

Kuruluşumuz, güçlü bir teknolojik altyapı ve eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere, enerji ölçüm, test ve analizleri kapsamında enerji dağıtımı konusunda birçok hizmetler vermektedir. İşte verilen başlıca hizmetler şunlardır:

  • İnşaat tasarım, inşa ve kurulum denetimleri
  • Boru hattı bütünlüğü kaynakçı vasıflandırma hizmetleri
  • Tahribatsız muayene hizmetleri
  • Trafo yağı testleri

Kuruluşumuz, işletmelerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yukarıda sayılanlar dışında da ölçüm, test ve analiz hizmetleri vermektedir. Bütün bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemlerine uyulmaktadır.