EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Muayene

Gözetim Hizmetleri

Üçüncü taraf gözetim faaliyetleri, işletmelerin ürün ve üretim süreçlerinin tarafsız ve bağımsız uzmanlar tarafından, yürürlükteki yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar çerçevesinde uygunluğunun değerlendirilmesi çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çalışmalar aynı esnada işletmelerde kullanılan iş makinalarının, güvenlik tedbirlerinin ve ürün kalitesini etkileyecek unsurların gözetim ve kontrol çalışmalarını da kapsamaktadır.

gozetim

Gözetim hizmetleri aynı esnada, ürün ve hizmetlerin tüketicilere sunulmadan önce, miktar, kalite, ambalajlama, etiketleme, depolama, yükleme, taşıma ve bunlara benzer koşulların da uygunluğunun kanıtlanması amacı ile yapılmaktadır.

Gözetim çalışmaları ile bir yandan üretim süreçleri kontrol altına alınırken, bir yanda da üretim faaliyetlerinde çalışanların can güvenliği ve işletmelerin mal güvenliği sağlanmış olmaktadır. Bu kapsamda yapılan, örneğin kaldırma ekipmanlarının yük testleri, iş makinalarının değerleme çalışmaları, bazı mekanik ve fiziksel testler ya da çalışanların bazı maruziyet değerlerinin tespit edilmesi çalışmaları, hem ürün kalitesine hem de çalışan sağlığına verilen önemin kanıtlanması anlamını taşımaktadır.

Akredite muayene kuruluşları tarafından verilen muayene ve gözetim hizmetlerinde, bu konuda eğitimli ve uzman bir personel kadrosu görev almakta ve hassas ve kalibreli ölçüm araçları kullanılmaktadır. Bu çalışmaların kapsamına çekiciler, çekici dozerler, kazıcı yükleyiciler, skreyper, greyderler, silindirler, beton pompaları, fore kazık makinaları, ekskavatörler, kırıcı ve delici makinalar, sondaj makinaları ve kompresörler gibi çok sayıda iş makinası girmektedir. Bu iş makinaları karayollarında kullanılmadığı için karayolu trafik muayenesi kapsamına girmemektedir. Oysa bunların iş güvenliği açısından periyodik olarak kontrol ettirilmeleri, iş kazalarının yaşanmaması açaısından son derece önemlidir.

Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2013 yılında yürürlüğe konulan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği yayınlanmıştır. Söz konusu yönetmelikte, yüklerin kaldırılmasında kullanılan iş ekipmanları, yüksekte yapılan geçici işlerde kullanılan iş ekipmanları, özel tipteki iş ekipmanları, el merdivenleri, iskeleler, kaldırma ve iletme ekipmanları, basınçlı kap ve tesisatlar ve tezgahlar başlıkları altında, makinaların ve ekipmanların hangi periyotlarda muayene ve kontrollerinin yapılması gerektiğine ve bu kontrollerde hangi yasal düzenlemelere ve standartlara uyulması gerektiğine yönelik esaslar yer almaktadır.

Yetkili muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen muayene hizmetleri arasında gözetim hizmetleri de bulunmaktadır. Kuruluşumuz bu kapsamda olmak üzere, güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile bu çerçevede başlıca şu hizmetleri vermektedir:

 • Bina yalıtım incelemesi ve ısıl kapasite incelemeleri
 • Can halatlarının incelenmesi ve yük testi
 • Depolama sistemleri ve raf analizi
 • Halat testleri ve değerlemesi
 • İmalat süreçlerinin gözetim kontrolleri
 • Kaldırma aparatlarının yük testi
 • Lunapark makinalarının kontrolleri
 • Makina değerlemesi
 • Mekanik ve fiziksel testler
 • Temiz oda test ve ölçümleri
 • Titreşim maruziyeti ölçümleri

Bu çalışmalarda, yürürlükte olan yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlar dikkate alınmakta ve kusursuz bir biçimde hizmet verilmektedir.