EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar

Monomerler - Laboratuvar Analizleri

Polimerler, günlük yaşamın her alanında çok yaygın olarak kullanılan plastik, kauçuk, sentetik lif, yapıştırıcılar ve bazı boyaların ana maddesidir. Günümüzde polimer türlerinin üretim miktarı, dünyadaki çelik üretiminden çok daha fazladır.

Monomerler - Laboratuvar Analizleri

Kimyasal açıdan polimer, çok sayıda küçük molekülün birbirlerine kovalent bağlarla bağlanması ile meydana gelen bir makro moleküldür. Monomer adı verilen küçükmoleküller, laboratuvar ortamında uygun koşullarda polimerizasyon tepkimesi ile birbirlerine kimyasal bağ yapar ve polimer moleküllerine dönüşürler. Örneğin etilen bu şekilde polietilene dönüşmektedir. Çok sayıda küçük molekül bu şekilde bağlanarak uzun bir zincir oluşturur. Bu yüzden aynı anlamda polimer molekülü, polimer zinciri veya makromolekül kavramaları birlikte kullanlır.

Polimerler, genel anlamda organik kimyasal madde olarak kabul edilir. Polimerin oluşmasında temel bileşen monomerdir. Tek bir polimer molekülünde binlerce, monomer, birbirlerine bağlarla bağlanmış ve bir zincir oluşturmuş durumdadır. Örneğin plastikler bu yoldan elde edilmektedir. Plastik, kalıplanması kolay bir bileşiktir ve sonradan işlem gerektirmez. Bu yüzdminimum maliyetli ve kullanışlı bir malzemedir.

Plastiklerin yoğunluğu, metallere ve seramiklere göre daha düşüktür. Belli polimerler dayanıklılık / ağırlık oranı bakımından güçlüdür. Korozyona karşı dirençlidir. Ayrıca elektrik ve ısıl iletkenlikleri düşüktür.

Monomer ve polimerlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirlemek amacı ile gelişmiş laboratuvarlarda çeşitli analizler yapılmaktadır. Bu çalışmalar bir yandan işletmelerde bu maddeler ile çalışan elemanların, bir yandan da bu maddeleri kullanan insanların sağlıklarını ve doğal çevreyi korumak açısından son derece önemlidir.

Kuruluşumuz bu kapsamda olmak üzere monomerler için laboratuvar analizleri hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalar esnasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul gören test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Monomerler için verilen laboratuvar analizleri hizmetleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.