EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar

Monomerler - ISO Tank Gözetimi

Monomerler, polimerler gibi daha karmaşık yapılar oluşturmak için birbirlerine bağlanan atomlar veya küçük moleküllerdir. Esas olarak dört temel monomer türü vardır: şekerler, amino asitler, yağ asitleri ve nükleik asitlerin yapı taşları olan nükleotidler. Bu monomer tiplerinin her biri, yaşamın oluşmasında ve gelişiminde çok önemli rol oynar.

Monomerler - ISO Tank Gözetimi

Glikoz en yaygın doğal monomerdir. Nişasta, selüloz ve glikojen polimerlerini oluşturur. Glikoz ayrıca birçok organizma için hayati bir enerji kaynağıdır. Amino asitler, proteinlerin yapı taşlarıdır. Amino asitler, protein adı verilen bir polimer oluştururlar. 20 amino asit monomeri bulunmaktadır. Yağ asitleri aynı esnada lipidler olarak da bilinir. Nükleotidler, RNA ve DNA’nın yapısal birimlerini oluşturmak ve metabolizmada bir enerji kaynağı sağlamak için biraraya gelen monomerlerdir.

Polimerler, binlerce monomerin bağ oluşturması ile oluşmaktadır. Polimerler, hacimsel olarak metallerin rakibidir. Üretimde metallere göre daha az enerji kullanılır. Bazı plastikler, camlara rakip olacak kadar şeffaftır.

Monomerlerin nakliyesinde yetkili kuruluşlar tarafından verilen ISO tank gözetim hizmetleri, miktar tespiti, taşınma esnasında vana ve kapakların kapatıldığından emin olunması, talep edilmesi halinde mühürlenmesi ve varış yerinde mühürlerin bütünlüğünün kontrol edilmesi gibi çalışmaları kapsamaktadır.

Kimyasal hammaddeler ölçüm, test ve analiz çalışmaları, bir yandan işletmelerde bu maddeler ile çalışan elemanların, bir yandan da bu maddeleri kullanan insanların sağlıklarını ve doğal çevreyi korumak açısından son derece önemlidir. Kuruluşumuz bu kapsamda olmak üzere monomerler için ISO tank gözetimi hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalar esnasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul gören test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Monomerler için verilen ISO tank gözetimi hizmetleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.