EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar

Kimyasal Üretim ve Lojistik Hizmetler - Metering Hizmetleri

Çeşitli mesleklerin icra edilmesi esnasında karşı karşıya kalnan kimyasal ve fiziksel faktörlerin yol açtığı hastalıklara mesleki hastalıklar denmektedir. Bütün kanser hastalıklarının içinde mesleki kanserlerin oranı yüzde 5’dir. Bu oran düşük görünse de potansiyel olarak kanser olma ihtimali çok yüksektir. İşletmelerde çalışanlar, kanser risklerine istemleri dışında maruz kalmaktadır. Bunun dışında üzerinde durulması gereken bir başka önemli nokta ise, kimyasal maddelerin yarattığı çevresel risklerdir. Sanayide kullanılan zararlı maddeler atık olarak doğaya bırakıldıkları takdirde insanlar dahil bütün canlıların sağlık ve yaşamlarını tehdit etmektedir.

Kimyasal Üretim ve Lojistik Hizmetler - Metering Hizmetleri

İşletmelerde risk değerlendirmesi, çalışanların sağlıkları için risk yaratan faktörlere karşı yeterli önlemlerin alınıp alınmadığını gösteren önemli bir çalışmadır. Risk değerlendirme çalışmalarınin birinci hedefi, çalışanların sağlık ve güvenlikleridir. Özellikle faaliyetlerinde tehlikeli kimyasal maddeler kullanan işletmelerde risk değerlendirme çalışmalarının yapılması, işletmenin verimini ve üretim kalitesini de arttıran bir faktördür. Çıkarılan yasal düzenlemelerde de işletmelerin risk değerlendirme çalışması yapmaları zorunlu kılınmıştır.

Ülkemiz sanayii yüzde 98’e yakın bir oranda KOBİ’lerden oluşmaktadır ve birçok çalışan, çeşitli şekillerde kimyasal maddelerin kanserojen etkilerine maruz kalmaktadır. Burada en önemli nokta risk değerlendirme çalışmaları esnasında yapılacak ölçüm, test ve analiz çalışmalarıdır. Gelişmiş laboratuvarlarda verilen metering hizmetleri ile, kullanılan kimyasal maddelerin bütün özellikleri ve çalışanlar üzerindeki maruziyet değerleri tespit edilmektedir.

Kuruluşumuz bu kapsamda olmak üzere kimyasal üretim ve lojistik hizmetler arasında metering hizmetleri vermektedir. Bu çalışmalar esnasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve genel kabul gören test ve analiz yöntemlerine başvurulmaktadır.

Kimyasal üretim ve lojistik hizmetler arasında verilen metering hizmetleri yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.