EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar

Enerji Testleri

Enerji verimliliği konusu, tartışmasız bir biçimde bugünümüzün ve geleceğimizin en önemli konusudur. Aslında enerji verimliliği derken, enerji üretiminde miktar ve kaliteyi düşürmeden, ekonomik kalkınmanın hızını kesmeden ve insanlar için sosyal refahı engellemeden, tüketilen enerji miktarının en düşük seviyeye çekilmesi hedeflenmektedir.

enerji-testleri

Bunu için elektrik ve ısı gibi enerji kayıplarının önüne geçmek, atıkları geri kazanmak ve değerlendirmek, yüksek teknolojik yöntemler kullanarak üretimi düşürmeden enerji tüketimini azaltmak, enerjinin geri kazanılmasına odaklanmak ve enerji kaynaklarını daha verimli kullanmak gerekmektedir. Kısaca amaç, gereksiz enerji tüketimini düşürmek dir.

Bunu sağlamak için kullanma alışkanlıkları değiştirebilir, ya da enerji tüketen cihazlar daha modern yöntemlerle yeniden üretilebilir. Bu anlamda enerji tasarrufu yapılabilecek birçok alan bulunmaktadır. İşletmelerden konutlara kadar her alanda, aydınlatmadan üretime kadar, ısınmadan ulaşıma kadar sayısız alanda çok şey yapılabilir.

Doğal dengenin korunması bakımından enerji verimliliği çok büyük önem taşımaktadır. Günümüzde temel kaynaklardan biri fosil yakıtlardır. Ancak bu kaynakların ne büyük tehlike oluşturduğu ve giderek tükendiği artık bilinen bir gerçektir. Fosil yakıtların neden olduğu sera gazı emisyonları, küresel ısınmanın başlıca sorumlusudur.

Ülkemizde yaklaşık olarak enerjinin yüzde 75’i termik santrallerden üretilmektedir (doğal gazlı santraller yüzde 45, yerli kömürle çalışan santraller yüzde 18, ithal kömür ile çalışan santraller yüzde 10, sıvı yakıtlı santraller yüzde 2), kalanı ise hidrolik ve rüzgar gibi dahil yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmektedir.

Özetle enerji verimliliği, işletmelerde üretim kalitesi ve miktarını düşürmeden, konutlarda ise insanların yaşam standardına engel olmadan enerji tüketiminin düşürülmesi çalışmalarıdır. Şu rakamlar çok çarpıcıdır: inşaat sektöründe yüzde 30, sanayi sektöründe yüzde 20 ve ulaşım sektöründe yüzde 15 enerji tasarrufu sağlanırsa, dört Keban Barajı daha yapılabilir.

Laboratuvarımız, güçlü bir teknolojik altyapı ve eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere, endüstriyel testler kapsamında başlıca şu enerji hizmetlerini verir.

 • Finans sektörü
 • İnşaat ve yapı malzemeleri sektörü
 • Kamu sektörü
 • Kimyasal maddeler sektörü
 • Lojistik sektörü
 • Madencilik sektörü
 • Otomotiv sektörü
 • Petrol ve doğalgaz sektörü
 • Tarım ve gıda sektörü
 • Tüketici ürünleri ve perakende sektörü
 • Yaşam bilimleri

Laboratuvarımız, işletmelerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yukarıda sayılanlar dışında da ölçüm, test ve analiz hizmetleri vermektedir. Bütün bu çalışmalarda yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemlerine uygulanır.