EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar

Endüstriyel Testler

İçinde bulunduğumuz çağ, yeni bir endüstriyel süreç yaşıyor. Bugünlerde dördüncü sanayi devriminden söz edilmektedir. Gelişmiş ülkelerde imalat gibi geleneksel sanayi, teknolojinin gelişmesi paralelinde artık bilgisayarlaşma yönünde hızla ilerlemektedir ve faaliyetleri yüksek teknoloji ile donatılmaktadır. Bu yeni endüstriyel süreçte hedeflenen, uyum, kaynak verimliliği ve ergonominin, müşteriler ve iş ortakları ile entegrasyonunu sağlamaktır.

Endüstriyel Testler

Bilindiği gibi birinci sanayi devrimi su ve buhar gücü ile üretim sistemi üzerine kurulmuştu. Onu takip eden ikinci sanayi devriminde elektrik enerjisi kullanıldı. Üçüncü sanayi devrimi dijital devrim olarak tanımlanmaktadır ve bu süreçte elektronik kullanımı artmıştır. Bugün yaşanan ise dördüncü sanayi devrimidir. Bu devrimin teknolojik temellerini, siber-fiziksel sistemler ve internet ağları oluşturmaktadır.

Dördüncü sanayi devriminin etkileri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Sistemler işçi gücünden, teknoloji kontrolüne geçecektir ve makina kontrolleri artacaktır
  • Otomatik sistemler sayesinde iş gücüne olan ihtiyaç düşecektir
  • Sosyo-ekonomik çalışma yaşamı bundan fazlası ile etkilenecektir
  • Endüstri farklı bir değer kazanacak ve piyasada bu entegrasyonu sağlayan işletmeler büyük pay elde edecek

Kısaca dördüncü sanayi devrimi, veri alışverişlerini, üretim teknolojilerini ve birçok modern otomasyon sistemini kapsayan kollektif bir sistemi tanımlamaktadır. Bu devrim, internet hizmetlerini ve siber-fiziksel sistemleri içeren büyük bir değerler bütünüdür. Bu sayede akıllı fabrika sistemleri oluşacak ve bütün verilerin toplanmasına ve güvenilir yöntemlerle izlenip analiz edilmesine olanak sağlanacaktır. Kısaca daha verimli iş modelleri ortaya çıkacaktır.

Dördüncü sanayi devrimi, siber fiziksel sistemlere dayanan üretim yöntemlerinin devreye girişi olacaktır. Uzmanlara göre bu sürecin prensipleri şunlar olacak: karşılıklı çalışabilirlik, sanallaştırma, özerk yönetim, gerçek-zamanlı yeteneği, hizmet oryantasyonu ve modülerlik.

Bu nedenlerle önümüzdeki süreçte endüstriyel testler, çeşitlilik ve etkinlik olarak çok daha fazla ön planda olacaktır.

Laboratuvarımız, güçlü bir teknolojik altyapı ve eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile endüstriyel testler kapsamında başlıca şu hizmetleri vermektedir:

  • Endüstriyel üretim testleri (örneğin akustik testleri, araç içi ürün testleri, askeri ürün testleri, elektriksel dayanım testleri, elektromanyetik alan ölçümleri, hidrostatik basınç testleri, iklim şartları testleri, iklimlendirme testleri, IP testleri, karbon-14 ile yaş testi, kırılma dayanım testleri, kurşun geçirmezlik testleri, medikal ürün testleri, mekanik dayanım testleri, nemli ortam testleri, otomotiv ürün testleri, oyuncak analizleri ve testleri, sıcak ortam testleri, soğuk ortam testleri, şok testleri, UV (ultraviyole) testleri ve yanma dayanım testleri gibi)
  • Enerji testleri (örneğin finans, inşaat ve yapı malzemeleri, kamu, kimyasal maddeler, lojistik, madencilik, otomotiv, petrol ve doğalgaz, tarım ve gıda, tüketici ürünleri ve perakende ve yaşam bilimleri gibi)

Laboratuvarımız, yukarıda sayılan başlıklar altında yüzlerce test hizmetini verirken, yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemlerine uymakta ve kaliteli, hızlı, kusursuz ve güvenilir bir hizmet vermektedir.