EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar

Yağ ve Gres Tayini

Yağ ve gres kavramı genelde FOGs olarak ifade edilmektedir. Bu ifadenin açılımı şu şekildedir:

Yağ ve Gres Tayini

  • Fats (doymuş katı yağlar)
  • Oils (doymamış bitkisel yağlar)
  • Greases (gresler)

Konutlardan ve sanayi tesislerinden çıkan atıksularda ve arıtma çamurlarında bulunan yağ ve gres içeriği, bu maddelerin toplanması ve arıtılması çalışmalarında çok önemlidir. Yağ ve gresin sudaki çözünürlüğü düşüktür. Çok yavaş ayrışırlar ve bulundukları ortamlardan çabuk ayrılmazlar. Bu özellikleri ile sucul ortamlarda ve toprakta problem yaratırlar. Bu yüzden yağ ve gres içeren maddelerin alıcı sulara, kanalizasyon sistemlerine ve toprağa verilmesinde bazı kısıtlamalar uygulanmaktadır. Her çeşit yağ ve gres atığı çıkaran işletmelerde mutlaka ön arıtma işlemleri yapılmak zorundadır. Bu işlemler esnasında dejarj öncesinde yağ ve gres arıtılmakta ve geri kazanılmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından yapılan toprak ve arıtma çamuru ölçümleri bundan dolayı çok önemlidir. Laboratuvarımızda bu çerçevede yağ ve gres tayini hizmeti de verilmektedir. Bu ölçümlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan şu standartlar dikkate alınmaktadır:

  • SM 5520 Yağ ve gres - Standart yöntemler
  • TSE ISO/TR 11046 Toprak kalitesi - Mineral yağ tayini - İnfrared spektrometre ve gaz kromatografisi metotları
  • TSE CEN ISO/TS 29843-1 Toprak kalitesi - Toprak mikrobiyal çeşitliliği tayini - Bölüm 1: Fosfolipid yağ asidi analizi (PLFA) ve fosfolipid eter lipidler (ön muamele) analizi yöntemi
  • TSE CEN ISO/TS 29843-2 ... Bölüm 2: Basit PLFA özütleme yöntemi kullanılmak suretiyle fosfolipid yağ asidi analizi (PLFA)

Laboratuvarımız, hızlı, kati, güvenilir ve doğru sonuçlar verebilmek için, hem deneyimli, eğitimli ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna, hem de modern ölçüm cihazlarına sahiptir. Yağ ve gres tayini hizmeti yanı sıra laboratuvarımızda başka ölçüm, test ve analiz çalışmaları da yapılmaktadır.