EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar

Deniz Suyu Analizleri

Deniz kenarlarında bulunan yerleşim alanları ve sanayi tesisleri, denizlerden geçen boru hatları, farklı amaçlarla denizlerin üzerine kurulan plaformalar, bilinçli olsun olmasın gemiler tarafından denizlere bırakılan atıklar ve özellikle tehlikeli madde taşıyan tankerlerin neden olduğu kazalar denizlerin kirlenmesine yol açmaktadır.

Deniz Suyu Analizleri

İnsan sağlığını ve doğal çevreyi korumak üzere, yüzme amaçlı kullanılan suların özelliklerini ve kalitesini belirlemek ve bu suların mikrobiyolojik kirleticiler başta olmak üzere her türlü kirlenmesinin önüne geçme amacı ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği (76/160/AB) çıkarılmıştır. Bu yönetmelik deniz sularının kalite koşullarını da kapsamaktadır.

Yine aynı bakanlık tarafından, su kaynaklarının korunmasına, sağlıklı bir biçimde kullanımının sağlanmasına ve suların kirlenmesinin önlenmesine yönelik esasları düzenleyen Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği çıkarılmıştır. Yönetmelik ekinde deniz suyunun genel kalite kriterleri de verilmiştir (Tablo 4).

Laboratuvarımızda su ve atıksu ölçümleri kapsamında verilen ölçüm, test ve analiz hizmetlerinden biri de deniz suyu analizleridir. Bu analizler esnasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan başlıca şu standartlar esas alınmaktadır:

  • TS ISO 5667-9 Su kalitesi - Numune alma - Bölüm 9: Deniz sularından numune alma kılavuzu
  • TS EN ISO 5667-3 Su kalitesi - Numune alma - Bölüm 3: Su numunelerinin muhafaza, taşıma ve depolanması için kılavuz
  • TS EN ISO 10710 Su kalitesi - Deniz suyu ve hafif tuzlu sularda makro yosun Ceramium tenuicorne ile büyüme yavaşlatma deneyi
  • TS EN ISO 5667-19 Su kalitesi - Numune alma - Bölüm 19: Deniz çökeltilerinden numune alma kılavuzu
  • TS EN 12473 Katodik koruma - Deniz suyunda - Genel prensipler

Laboratuvarımız, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir.