EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar

Uçucu Organik Bileşikler (VOC) ve Buhar Tayini

Çeşitli sanayi kuruluşlarının havaya bıraktıkları gaz, toz ve buhar durumundaki emisyonları kontrol altına almak, bugün insan sağlığı ve doğal çevrenin korunması bakımından son derece önem taşımaktadır. Gelişmiş laboratuvarlarda yapılan ölçüm ve analiz çalışmalarında şu kuruluşlar tarafından belirlenen normlara uyulmaktadır:

Uçucu Organik Bileşikler (VOC) ve Buhar Tayini

  • Türk Standartları Enstitüsü (TSE)
  • Çevre Koruma Ajansı (EPA, Environmental Protection Ageney)
  • Alman Standartlar Enstitüsü (DIN, Deutsches Institut für Normung)
  • Avrupa Standartlar Komitesi (CEN, European Committee for Standardization)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan yasal düzenlemelerde, işletmelerin, birçok emisyon ölçümleri arasında uçucu organik bileşikler (VOC) ve buhar tayini yaptırmaları bir zorunluluk olmuştur.

Özellikle çözücü kimyasal madde kullanılan, yakıt depolama faaliyetleri, petrol rafineri çalışmaları ve boyama faaliyetleri gibi faaliyetlerde havaya çok miktarda uçucu organik bileşikler yayılmaktadır. İşletme bacalarından yayılan uçucu organik bileşiklerin analizinde genelde gaz kromotogrofisi yöntemi kullanılmaktadır.

Laboratuvarımızda emisyon ölçümleri kapsamında çok sayıda ölçüm, test ve analiz hizmetleri sağlanmaktadır. Uçucu organik bileşikler (VOC) ve buhar tayini de bu hizmetlerden biridir. Bu ölçümler esnasında yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan başlıca şu standartlar esas alınmaktadır:

  • TSE CEN/TS 13649 Sabit kaynak emisyonları - Gaz halindeki her bir organik bileşiğin kütle derişiminin tayini - Çözücü özütlemesi veya ısısal tarafından izlenen sorptif numune alma yöntemi
  • TS EN 12619 Sabit kaynak emisyonları - Baca gazlarında düşük derişimlerde bulunan gaz halindeki toplam organik karbonun kütle derişiminin tayini - Alev iyonlaştırma detektörü kullanılan sürekli metot

Laboratuvarımız, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir. Bunun yanı sıra modern test cihazlarını kullanarak ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemlerini uygulayarak bu hizmetleri vermektedir.