EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Gözetim

Tarım Ürünleri, Gübre, Katı Kimyasal Gözetimleri

Tarım sektöründe de global tedarik artık en önemli konu olmuştur. Çiftçiler, tarım ürünleri yetiştiricileri ve üretici firmalar, dünyanın her köşesinde pazarlara ulaşmaya çalışmaktadır. Taşıma firmaları, tarım sektöründe faaliyet gösteren bu kişi ve kuruluşların farklı ihtiyaçlarına özel çözümler getirmekte ve verimli ve ekonomik taşımacılık hizmeti sunmaya çalışmaktadır.

tarim-urunleri-gozetimleri

Tarım ürünlerine, ürün kalitesini arttırmak ve raf ömrünü uzatmak çok önemlidir. Taşımacılık hizmeti veren kuruluşlar bu açıdan sorumluluk üstlenmiş durumdadırlar. Bütün ticari güzergahlarda hızlı ulaşım sağlamak, liman ve gümrük noktaları ile sağlam bağlantılar kurmak, aynı esnada müşterilerin ihtiyacı olduğu yer ve zamanda hızlı, güvenilir ve iyi donanımlı hizmet vermek, taşıma firmalarının kaliteli hizmet vermesi açısından önemli noktalardır.

Ama tarım sektöründe herşey taşımacılık faaliyetlerinin düzeni ve kalitesi ile bitmiyor. Özellikle ülke dışına gönderilecek tarım ürünlerinin, gübrelerin veya katı kimyasal maddelerin miktar, kalite ve niteliklerinin yükleme öncesinde veya tahliye işlemleri esnasından gözetilmesi de gerekmektedir. Bu nokta, alıcı ve satıcı firmalar kadar sigorta şirketleri ve taşıma şirketleri açısından da önemlidir.

Gözetim ve denetim kuruluşları tarafından verilen hizmetler arasında ambar temizlik kontolleri, standartlara uygun şekilde üründen numune alınması, hazırlanması ve gerekli durumlarda numunelerin test ve analizlerinin yaptırılması ve yükleme öncesi stok kontrolleri gibi hizmetler de bulunmaktadır. Bütün verilen bu hizmetler dış ticaret işlemlerinde alıcı ve satıcı firmaların birbirlerine güvenmelerine ve ticari ilişkilerini sağlamlaştırmalarına yaramaktadır.

Dünya ticaretinde ülkemiz tarım sektörü en fazla kısıtlamaya maruz kalan sektörlerden biridir. Buna rağmen ülkemizin 2002 yılında 3,6 milyar Dolar olan tarım ve gıda ürünleri ihracatı, 2015 yılına gelindiğinde 16 milyar Dolar düzeyine çıkmıştır. Küresel bazda ülkelerin gıda ve tarım ürünlerinde birbirlerine olan bağımlılığı giderek artmaktadır. Bu bağımlılık gelecekte daha da artacaktır. Dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyara ulaşması beklenmektedir. Diğer yandan ekilebilir arazi miktarı iklim değişimleri ve hızlı şehirleşme yüzünden azalmaktadır.

Bu negatif gelişmeler, dünyada gıda ve tarım ürünleri ihtiyacını son derece kritik bir faktör yapmaktadır. Böyle olunca daha küçük bir alandan daha fazla ürün elde etmek konusunda tartışmalar kaçınılmaz olacaktır. Bu durum beraberinde genetiği değiştirilmiş ürünler, katkı maddeleri, kimyasal gübreler ve tarım ilaçları kullanımı gibi bir dizi problemi taşımaktadır. Bu da tarım ürünlerinin kalitesini negatif yönde etkilemektedir.

Bu nedenle gözetim ve denetim kuruluşları tarafından gerçekleştirilen ölçüm, muayene, test, analiz ve denetimler gibi hizmetler çok önmeli olmaktadır.

Kuruluşumuz güçlü bir teknolojik altyapı ve çalışan kadrosu ile bu hizmetleri kusursuz olarak vermektedir. Bu çerçevede kuruluşumuz tarafından verilen başlıca tarım ürünleri, gübre ve katı kimyasal madde gözetim hizmetleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Ambar temizlik kontrolleri
  • Numune alımı, hazırlanması (Fosfa, Gafta, TSE standartlarına göre)
  • Yükleme öncesi stok kontrolleri
  • Draft survey
  • Yükleme, tahliye ve miktar kontrolleri