EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Gözetim

Gıda Ürünleri Gözetimleri

Bir yandan tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini korumak açısından, bir yandan da yasa dışı ve sahte gıda ürünlerinin ticaretinin önüne geçmek bakımından, gıda ürünlerinin taşıma araçlarına yüklenmesi, lojistiği ve bu araçlardan tahliye edilmesi işlemlerinin gözetimleri büyük önem taşımaktadır. Gıda ürünleri derken bu kavrama katı ve sıvı durumdaki gıda maddeleri, tüketime hazır paketli gıda maddeleri ham veya hazır gıda ürünlerinin tamamı kastedilmektedir. Bu gıda ürünlerinin yükleme ve tahliye işlemlerinin yerli ve yabancı standartlara uygun gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

gida-urunleri-gozetimleri

Yapılacak gözetim çalışmaları ile gıda ürünlerinin, dış ticaretin tarafları arasında yapılan sözleşme koşullarını, teknik şartnameleri ve kalite standartlarını karşılaması sağlanmış olmaktadır.

Nakliye aracı ne olursa olsun, gıda ürünlerinin, beklendikleri şekilde yüklendiğinden, taşındığından ve yerine ulaştığından ve tüm gereklilikleri karşıladığından emin olmak, dış ticaret işlemlerinde önemli bir konudur. Örneğin gönderim öncesi gözetimler, gönderilecek gıda maddelerinin kalitesi, miktarı, ambalajlanması, paketlemesi ve yüklenmesine yönelik çalışmalardır. Yükleme işlemlerinin veya tahliye işlemlerinin gözetimi, gıda ürünlerinin güvenli ve doğru bir biçimde elleçlenmesini sağlayan hizmetlerdir.

Bu hizmetler uluslar arası gözetim ve denetim kuruluşları tarafından verilmektedir ve bu kuruluşlarının düzenledikleri raporlar, taraflar için kati birer kanıt niteliğindedir. Gıda gözetim faaliyetlerinde yapılacak kontrol, ölçüm, test ve analizler ilgili yasal düzenlemeler ve yayınlanmış yerli ve yabancı standartlar dikkate alınmaktadır. Bu yasal düzenlemelerin başında Gıda Hijyen Yönetmeliği gelmektedir. Ayrıca TS 13027 standardı (Gıda üretim yerlerinde hijyen ve sanitasyon - Genel kurallar standardı) esas alınmaktadır. Gıda ürünlerinin üretilmesi yanı sıra ambalajlanması, depolanması, lojistiği ve bir taşıma aracına yüklenmesi ve tahliye edilmesi çalışmalarının da insan sağlığına uygun koşullarda yapılması gerekmektedir.

Hem dış ticaret işlemlerinde yabancı ülkelere gönderilecek, hem de ülke içinde piyasaya sunulacak gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin ilgili yasal düzenlemelere uygun olması zorunludur. Güvenli olmayan gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin ne ülke içine dağıtılması ne de yabancı ülkelere gönderilmesi yasaktır. Bu açıdan yabancı ülkelere gönderilmek üzere gemi, kamyon, TIR, vagon veya konteynerlere yüklenecek gıda ürünlerinin, miktar ve kalite gözetimlerinin, kantar gözetimlerinin, test ve analizler için numune alma işlemlerinin ve alınan numunelerin analiz edilmesi çalışmalarının gözetimi önemli olmaktadır.

Kuruluşumuz güçlü bir çalışan kadrosu ve teknolojik altyapısı ile bu hizmetleri kusursuz olarak vermektedir. Bu çerçevede kuruluşumuz tarafından verilen başlıca gıda ürünleri gözetim hizmetleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Miktar ve kalite gözetimi
  • Stok takip gözetimleri
  • Yükleme / tahliye nezaret
  • Kantar gözetimi
  • Draught / ullage survey
  • Numune alımı
  • Analizlere nezaret edilmesi
  • Hasar gözetimi
  • Mühürleme / mühür açma