EnglishArabicChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian
Belgelendirme

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardı, ayrı ayrı Amerikan, Alman, Fransız ve İtalyan otomotiv kalite sistemi standartlarını, otomotiv sektörü için global hale getiren teknik bir yönetim sistemi standardıdır. Bu standart otomotiv sektörü ile ilgili ürünlerin tasarım geliştirme, üretim, montaj ve bakım faaliyetlerine yönelik kalite sistem gerekliliklerini belirlemektedir.

iso-ts-16949

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) bu standardı hazırlamadan önce uygulamada yukarıda sayılan ülkelerin kendilerine uygun hazırladıkları standartlar vardı. Örneğin, Amerika’da QS 9000 standardı, Chrysler, Ford Motor ve General Motor şirketleri tarafından geliştirilmiştir. Bu standart otomotiv sektöründe faaliyet gösteren tedarikçi firmaların üretimde standartlaşmasını sağlıyordu. Fransa’da EAQF standardı, Peugeot, Renault, Citroen ve Fiat firmalarının gereksinimleri doğrultusunda geliştirilmiştir. İtalya’da AVSQ standardı, Lancia, Maserati, Alfa Romeo, Fiat, Ferrari ve Lamborghini firmalarının ihtiyaçları için geliştirilmiştir. Almanya’da ise VDA 6 standardı, otuza yakın büyük otomotiv şirketi tarafından ortak hazırlanan bir standarttır.

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardı sayesinde global otomotiv sektöründeki firmalar, bir yandan sürekli gelişim gösterirken, bir yandan da ürün kalitesi, verimliliği ve rekabet gücü konusunda öne çıkmayı başarmışlardır. Bu standardın oluşturulmasında temel hedef, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde sürekli iyileştirmeyi sağlamak, olası üretim hatalarını en aza indirmek ve sağlam bir tedarik zinciri kurmak olmuştur.

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi’nin başlıca uygulama alanları şunlardır: üretim, servis parçası tedarikçi firmaları, tedarikçi firmalar, parça veya malzeme imal eden firmalar, ısıl işlem, boyama, kaplama veya diğer yüzey işlemlerini yapan firmalar ve müşteriye özel diğer işlemlerin tedarikçi firmaları.

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi beş temel ilke üzerine kurulumuştur:

  • Müşteri beklentilerini karşılamak
  • Çalışanların katılımını sağlamak
  • Müşteri memnuniyetini arttırmak
  • Sürekli iyileştirme sağlamak
  • Kalite hedeflerinin yaygınlaşmasını sağlamak

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi’nin temelinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi yatmaktadır. Yani bu sistem esasen kalite yönetim sistemi esas alınarak tasarlanan otomotiv sektörüne yönelik bir kalite yönetim sistemidir. Bu nedenle ISO 9001 standardını uygulayan işletmelerin ISO 16949 standardını da kurmaları ve işletmeleri çok kolaydır. Bu iki sistem arasındaki en önemli fark, müşteri özel taleplerinin uygulanıp uygulanmadığının kontrol edilmesidir.

Ana otomotiv şirketleri tedarikçi firmalarınının bir kısmını aşağıda sıralanan bazı uygulamalar konusunda zorunlu tutmaktadır:

  • İstatistiksel proses kontrol
  • İleri ürün kalite planlaması
  • Olası hata türü ve etkileri analizi
  • Üretim parçası onay prosesi
  • Ölçüm sistemleri analizi

İşletmeler, ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardına uygun bir kalite yönetim sistemi kurduktan sonra bağımsız ve akredite bir belgelendirme kuruluşuna müracaat ederek denetimlerden geçerse, kendilerine ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgesi verilir. Belgelendirme süresi üç yıldır, ancak her yıl işletmenin ara denetimlerden geçmesi gerekir.

Kuruluşumuz bu sistemi uygulayan işletmelere ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme hizmetleri vermektedir.